Baharatlı Peynir Paresi Sürk Çökeleği

Bol Çeşnili Çökelek Yuvarlaması

Dağlardan toplanan zahterin mis gibi kekik kokusudur yapan taze çökeleği Antakya’nın Sürk’ü, diğer baharatlar da eklendi mi hem taze tüketilir hem küflü.

Günlük taze çökeleğin içine bol miktarda yörenin dağ kekiği zahter, ev yapımı acı biber salçası, çakşır ve çörek otu, nane, kimyon, kişniş, mahlep, cincir, yenibahar, tarçın, karanfil, tuz, karabiber ve kırmızı pul biber katılıp elde uzun uzun yoğrulması ve yuvarlanması ile hazırlanan Sürk Çökeleği, önce sabah sonra ikindi güneşinde ılık ılık kurutuluyor; yöresel kahvaltı sofralarında üzerine zeytinyağı dökülerek taze tüketilen Sürk çökeleğinin tadına, olgunlaşmaya bırakılıp küflendikten sonra da doyum olmuyor.

Peki ya sizin yöresel kahvaltılarınızın peynirparesi ne?

Adâbın Lezzeti Küpecik Peyniri

Sırlı Küplere Basılan Bir Ocak Lezzeti

Çankırı’nın edep ve terbiye ocaklarıdır Yâran sofraları, sofralarda edilen sohbetlere eşlik eder Küpecik peynirinin olgun tadı.

Haziran ayının ortasında iyiden iyiye yağlanıp koyulaşmaya başlayan Tiftik keçilerinin sütleri Çankırı’nın kırsal bölgelerinde yaşayan birbirlerine komşu kadınlar tarafından kışa hazırlık amacıyla imece usulü birleştirilip şirden mayası ile mayalandıktan sonra kaya tuzu ile tuzlanarak küplere basılıyor; ağzı pamuk bezlerle bağlanıp ters şekilde kuma gömülen küpler, 4 ay boyunca bekletilip olgunlaştırıldıktan sonra Çankırı’nın bereketi ve sohbeti bol yâran sofralarına sunuluyor.
.
Peki ya sizin yörenizin sofraları hangi lezzetler ile kuruluyor?

Trakya’nın Baklavası Hayrabolu Tatlısı

Peynirle İrmiğin Şerbetli Topları

Rumeli’den Anadolu’ya göçmüş Hayrabolu tatlısının damaklara daveti, baklavayı bile kendisine hayran bırakan lezzeti.

Rumeli’den Tekirdağ’a göçen maharetli ellerin Trakya mutfağına kattığı lezzetlerden Hayrabolu tatlısı, tuzsuz taze peynir ve irmik kullanılarak yapılıyor; tahinli sos, kaymak ve ceviz ile taçlandırılan şerbeti, Rumeli’den Anadolu’ya göçen bir lezzet geleneğinin hafifliğini sunuyor.

Peki ya sizin şehrinizin göçmen lezzeti ne?