Skip to content

BİRİKİM Mutfaktan

Erzak kültürümüzde, kurutma, mayalama, fermantasyon gibi doğal ve geleneksel püf noktaları asırlık tecrübelerde gizli olan üretim ve muhafaza tekniklerimiz var. Krizlere karşı dayanıklı mutfaklarda zamanla biriken, bekledikçe değerlenen lezzetleri keşfedin.

Beslenme Alışkanlıkları

Beslenmenin sağlık üzerindeki doğrudan etkisi günümüzde önem kazanıyor. Bağışıklık sistemlerini destekleyen vejetaryenlik, veganlık, glutensiz, laktozsuz, fermente, şekersiz beslenme gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları trend haline geliyor.
VEJETARYEN
GLUTENSİZ
LAKTOZSUZ
VEGAN
FERMENTE
ŞEKERSİZ
Anadolu mutfak kültürünün temelinde, yerinde ve mevsiminde beslenmek, imece usulü ile üretmek, özel günlerde hikayesi olan yiyecekler pişirerek yemek kültürünü yaşam kültürü ile bütünleştirmek, yemeğe saygı duyarak el üstünde tutmak, ürünün sap, kabuk gibi tüm kısımlarını kullanarak gıda israfı yapmamak vardır.

Üretim ve Muhafaza Teknikleri

Mutfak kültürümüzde yüzyıllardır yeri olan üretim tekniklerimiz ile gıdanın uzun süre, soğutulmadan ve besin değerini kaybetmeden muhafaza edilmesi mümkündür. Geleneksel tekniklerle üretilen dayanıklı temel gıda ürünlerimiz, işlenmiş, koruyucu ve yapay tatlandırıcı içeren yiyeceklere alternatif olarak beslenme alışkanlıklarımızı sağlıklı yönde dönüştürmemize yardımcı olabilirler.

Fermantasyon
Kurutma
Kaynatma
mayalama
Öğütme
Salamura
Yağ Çıkartma
Kavurma
Şekerleme

“Peki ya sizin mutfaklarınızın 

yıllara meydan okuyan 

birikim teknikleri neler?”

Birikim Haritası

Erzak kültürümüzdeki pişirme ve muhafaza teknikleri ile kilerlerde bekledikçe besin değeri yükselen temel gıda ürünlerimiz.

Birikimin Şehri
Şehir
Birikimin Tekniği
Birikim Tekniği
Mutfak Trendleri
Mutfak Trendleri