Skip to content

BEREKET Topraktan

Tarım ve gıda sistemlerimizin devamlılığı, tohumdan toprağa tüm ekosistemlerimizin döngüsel ve bütüncül olarak korunması ile mümkündür. Biyolojik gen çeşitliliğimizin sunduklarını özenle koruyarak çoğaltmak için toprağın bereketini keşfedin. 

Bereketin Renkleri

Çeşitli renk ve dokulara sahip yiyecekler, en doğal hallerinde tüketildiğinde, yüksek tokluk ve besin değeri sunarlar. Rengini ve aromasını doğadan alan yiyeceklerin insan bedenine faydaları, renklerine göre farklılaşır. Renklerin çeşitliliği besin değerleri kadar, ürün çeşitliliğimizi de gösterir.

Hasat Zamanı

Mevsimlerin değişimi ile hasat edilen ürünler çeşitlenir. Kültürümüzde, yerinde ve mevsiminde tüketmek vardır. Böylece çiftçiler hasat zamanında ekonomik olarak desteklenir, en taze ve besleyici ürünler soframızda yerini alır. Mevsiminde tüketilen yiyeceklerin besin değeri yüksektir, insan vücuduna faydaları daha fazladır.

Hasat edilen ürünler, geleneksel saklama teknikleri ile işlenir, bozulmadan saklanırken besin değeri de yükselir. Kentsel gıda sistemlerinin sağlıklı işleyebilmesi için, coğrafi ürün çeşitliliğinin belirlenmesi ve hasat zamanlarında mahsullerin değerlendirilmesinin önemini görüyoruz.

“Peki ya sizin topraklarınızın 

hasat zamanı rengarenk olan 

bereketli ürünleri neler?”

Bereket Haritası

Toprak ve su  ile hasat vaktini bekleyen, her mevsim bol, her daim rengarenk tarımsal hammaddelerimiz.

Bereketin Şehri
Şehir
Bereketin Renkleri
Bereketin Renkleri
Hasat Zamanı
Hasat Zamanı