Skip to content

Ramazan’da Külçe Külçe Külünçe

Şanlıurfa Külünçe
Mayalama
Vejetaryen
Crafiİşaretli Ürün
true

Hem Dayanıklı Hem Doyurucu Peksimet

Ramazan ayının son günleri dolar Urfa’nın taş fırınları külünçe ile, bayatlamayan ekmek külünçe, taşır lezzetinde muskat, tarçın, mahlep, çemen, karanfil, rezene.

Rivayete göre Osmanlı Dönemi’nde bir arada yaşayan halkın gayrimüslimlerinin oruç zamanı evlerinden duman tütüp de yemek kokuları etrafa yayılmasın diye Ramazan ayı gelmeden hazırlayıp ay boyunca tüketmek üzere depoladıkları külünçe, bugün Şanlıurfa’da Ramazan ayının son günlerinde misafir ikramlığı olarak ailecek hazırlanıyor.

Anneler tarafından baharatlarla hazırlanıp yoğrulan külünçe hamuru oluklu merdane ile açıldıktan sonra babanın ellerinde peksimetlere bölünüyor, diğer aile üyeleri tarafından üstü yüksük, ip makarası veya çatalla başka ailelerin külünçeleri ile karışmaması adına nakışlanıyor ve mahallelerin taş fırınlarında pişiriliyor.
Hem tatlı hem de tuzlu olarak hazırlanan külünçeler hanelerin kilerlerinde Kurban Bayramı’na kadar lezzetinden hiçbir şey kaybetmeden dayanıyor; ne sahur ve iftarda ekmeği, ne de bayram misafirliklerinde kurabiye ve poğaçaların yerini aratıyor.

Peki ya sizin şehrinizde Ramazan ayı hangi yöresel ürün ile lezzetleniyor?

İlgili Ürünler