Skip to content

Kılıçkaya Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi

deneyimler - Kılıçkaya Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi

Artvin’in Yusufeli İlçesine bağlı Kılıçkaya Köyünün ekonomik, sosyal, kültürel olarak kalkınmasını sağlamak ve şehirde yaşayıp doğal gıdaya ulaşmak isteyenlere üretim sağlamak amacıyla kurulan kooperatif; marmelat, salça, reçel, pestil, sebze kurusu gibi ürünlerin üretim ve satışı ile başlayan faaliyetlerine kooperatife tahsis edilen tarlalara sebze, buğday, mısır, Yusufeli pirinci ekimi yapıp bu ürünleri öğütüp un haline getirerek ürün çeşitliliğini artırıyor. Yöreye özgü ürünlerin üretimi konusunda da titizlikle çalışan kooperatif üyeleri siron, erişte, tatar böreği, kuru baklava, çoban helvası gibi hamur işleri ve topladıkları taş nanesi ile dağ kekiğini (köndar) kurutarak satışını sağlıyor.
Öncelikli olarak kooperatifte üretilen ürünlerin satışı yapılmasına rağmen çevre köylerde üretim yapan ve kooperatif tarafından kalite kontrol kriterlerinden geçen ürünlerin de satışı yapılıyor. Böylelikle köy halkına pazar imkanı sağlanarak ellerindeki doğal ürünlerin değerlendirilmesi ve onların da ekip biçme döngüsüne olanak sunuluyor.
Kooperatif çalışmaları kısıtlı imkanlarla başlamış olsa da köy halkı tarafından oldukça ilgi ve takdir toplayarak devam ediyor, yöre halkı kullanmadıkları atıl tarla ve arazileri kooperatifin kullanımına sunarak destek oluyor ve kooperatifin gelişmesine katkıda bulunuyor.

Artvin

Kooperatif

instagram.com/kilickayakadingirisimikoop

İlham Veren Üreticiler