Skip to content

Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifi

deneyimler - Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifi

Hakkari’de Çiçeklerin Özü Kooperatifi bünyesinde ürettikleri sebze, meyve ve süt ürünlerini satarak kazanç sağlayan kadınlar, 450 kovanda ürettikleri organik balla arıcılıkta da söz sahibi olmayı hedefliyor. Organik sebze ve meyve yetiştiren, dağlardan topladıkları otları kullanarak peynir yapan, turşu kuran ve bu ürünleri satan kadınlardan 10’u, 4 yıl önce aldıkları eğitimlerin ardından arıcılık da yapmaya başlıyor.
Cilo Dağları eteklerindeki 2 bin 500 rakımlı noktalara yerleştirdikleri 450 kovanda üretim yapan kadınlar, bu süreçte elde ettikleri yaklaşık 20 ton balı kentteki işletmelerin yanı sıra zincir marketlere ve tüketicilere satarak gelirlerini artırıyor.
Çalışmalarını 20 üye ve 50 tedarikçi kadınla sürdüren kooperatif, 30 çırak öğrencisine de ürün paketlemesi, aşçılık ve el sanatları alanındaki uygulama eğitimleri vererek onların da kendilerini geliştirerek kazanç elde etmelerini sağlıyor.
Balın yanı sıra süt ve süt ürünleri, meyve kuruları, kurutulmuş ot gibi çok çeşitli ürün yelpazesine sahip kooperatif bünyesinde yer alan ürünler yurt dışında, zincir marketlerde ve online satış platformlarında satışa sunuluyor.

Hakkari

Kooperatif

instagram.com/ciceklerinozukadinkoop/

ciceklerinozu.com

İlham Veren Üreticiler