Skip to content

İnciden Üzerlik

İnciden üzerlik

Batman’ın Gercüş ilçesinde doğmuş 52 yaşında iki çocuk annesi bir ev hanımı olan İnci hanım, doğduğu yerin etkisiyle kendisini eskiye dair her şeyi araştırırken bulur. Bu arayışında üzerlik bitkisini keşfeder ve üzerlikle ilgili pek çok kültürde kullanılan bir nazarlık yapmaya karar verir. Kadınların el emeği olan sandık malzemeleri ve üzerlik bitkisini birleştirerek antika ve değerli nazarlıklar yapmaya başlar. Müşterilerinden gelen olumlu geri dönüşlerle işi büyür.

Üzerlik bitkisinin hassas ve ince cam gibi bir dokusu olduğunu olduğundan, üzerliği kırmadan, dikkatli ve yavaş bir şekilde ipe dizmek gerekir. Bir nazarlığın üzerliğini ipe dizmek için gün boyunca çalışır ve bazen süreç birkaç güne kadar uzayabilir. Nazarlık kültürünü yaşatmak ve değerleri aktarmak için üretmeye devam etmektedir.

Geçmişten günümüze Anadolu kültürünü ve anılarını taşıyarak, kadın el emeğiyle yapılan değerli kanaviçeleri, oyaları, dantelleri üzerlikle birleştirerek tekrar ortaya çıkarmayı hedefler. İnci hanım, bu sebeple sadece bir nazarlık yapmadığını belirtir, aksine oyası, nakışı, danteli ve üzerliğiyle Anadolu’yu ve Mezopotamya’yı ilmek ilmek işlediğini söyler ve işini çok sevdiğini vurgular.

Batman

Girişimci

https://www.instagram.com/inciden___/

İlham Veren Üreticiler