Skip to content

K’ai&Vrosi

KaiVrosi

Kullanım alanı azalan zengin kültür ürünü olan peştemali çantalarda yeniden yorumlayarak, deri ile modern ve kullanışlı ürünlere dönüştüren K’ai Vrosi’ye göre peştamal, şehrin sokaklarında herkesin üstünde olmalı.

İsmini yok olmakta olan bir değer olan Lazca’dan alan K’ai&Vrosi, Ardeşen ve Arhavi Lazca’sında ‘iyi’ anlamına geliyor. K’ai&Vrosi dört senedir kara tezgahta dokunan Karadeniz peştamalini yaşatmak ve yerel üretimi desteklemek için Türkiye’de konusunda ilk olarak sosyal etki odaklı bir iş yürütüyor.

Peştemal kullanımını artırarak zamanın ruhuna uygun hâle getirmeyi, uzun süreli kullanıma uygun kaliteli çantalar üreterek sürekli değişen, tüketime odaklı moda trendlerinden uzaklaşmayı amaçlayan K’ai&Vrosi, yavaş bir üretim süreciyle sınırlı sayıda üretim yapan zanaatkârların emeği ve işçiliğinin paha biçilmez emeğini gözler önüne seriyor. Üretim sürecinde temasta olduğu tüm paydaşların etik ve adil bir ortamda iş yapmasına, adil ticaret yaklaşımına değer veriyor.

K’ai Vrosi’yi destekleyen, zanaatkârların ve kadınların yanında olan, kültürel değerlerimizi yaşatan herkese Lazca dilinde teşekkür ediyorlar: Piri Toiya!

Trabzon

Girişimci

www.instagram.com/kaivrosi/

www.kaivrosi.com/

İlham Veren Üreticiler