Skip to content

Anadokya Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi

deneyimler - Anadokya Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde 19 kadın ile kurulan kooperatifin ana faaliyet alanı, yöresel ürünlerin üretimi ve pazarlaması. Üretimi yapılan ürünlerin arasında Türk mutfağının geleneksel lezzetleri olan olma, mantı, erişte, makarna, turşu gibi geleneksel yiyecekler bulunuyor. Ayrıca, Derinkuyu’ya özgü kurutulmuş meyveler, yöresel yemekler, kabak çekirdeği ve Derinkuyu kuru fasulyesi gibi ürünler de kooperatifin ürün yelpazesinde yer alıyor.
Kooperatif yalnızca çeşitli ürünlerin üretimi ve satışıyla faaliyetlerini yürütmekle kalmıyor, aynı zamanda kadınlar öncelikli olmak üzere yerel halkın sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla kadınların girişimci yönlerini ortaya çıkarmak ve geliştirmek için çeşitli etkinlikler düzenliyor. Böylelikle hem toplumun sosyal bağları güçleniyor hem de kadınlar ekonomik bağımsızlıklarını elde ediyor.
Kooperatifin üretimini sağladığı ürünlerin satış faaliyetleri yerel halk ve bölge oteller hedeflenerek yürütülüyor. Bu sayede bölge turizminin gelişmesi ve bölgenin kültürel zenginliğinin tanıtılması sağlanıyor.

Nevşehir

Kooperatif

İlham Veren Üreticiler