Skip to content

Türkmen Mirası Yahyalı Halısı

Yahyalı Halısı-Kayseri
Bitkisel
Dokumacılık
Crafiİşaretli Ürün
true

Kök Boyalı, Sık İlmekli Yün Sergi 

Zamansız motiflerin solmayan renkleri sayesinde yıllar geçtikçe eskiyeceğine kıymetlenen Yahyalı halılarının ömrüne ömür katan; % 100 yün iplikleri, reçeteleri sır gibi saklanan kök boyaları ve usta eli değmiş ilmeklerinin sıklığı.

Oğuz Türklerine dayanan bir kültürün mirası olan Yahyalı halıları, ilmeklerinde Türkmen kadınlarının hafızalarında korunarak hayatta kalmış bir dokuma meziyetini koruyor. Sonsuzluğu anlatan hayat ağacı motifi, göçüp giden ataların ruhlarına selam eden kuş motifleri, içinde gizli sevdaları saklayan sandık motifleri doğal yöntemlerle renklendirilmiş yün ipliklerle dokunuyor.

Zamantı Irmağı’nda yıkanarak temizlenen yörenin işlenmemiş saf yünü, çıkrık ve kirmenlerde eğirildikten sonra ip haline getiriliyor ve yörenin bitkilerinden elde edinilen kök boyalarla renklendiriliyor. Balçık çamuruna yatırılan ipliklerin rengi griye, nane ve karpuz yapraklarıyla yoğrulanların rengi yeşile, çili bitkisinin kökünden elde edilen karışıma daldırılan ipliklerin rengi ise kırmızıya çalıyor.

Yahyalı Halısı, asırları devirmiş uzun ömrünü, yöresinin koyunlarına, bitkilerine ve kadınlarına ithaf ediyor.

Peki ya sizin yörenizin uzun ömürlü kültürel mirası ne?

İlgili Ürünler